A klímaváltozás új kihívások elé állítja a görög borászokat. Santorini szigetén hiába termelnek szőlőt több ezer éve, a megváltozott időjárási körülmények most újabb kihívások elé állítják a helyi borászokat.
A kis görög szigeten a szüretelt szőlő mennyisége a 2018. évihez képest idén 30 százalékkal, 2017-hez képest pedig 50 százalékkal kevesebb egy santorini borászat főborásza szerint.
A helyi termelők attól félnek, hogy az egyre emelkedő hőmérséklet a megmaradt szőlő karakterét is meg fogja változtatni. A Santorini szigetén termelt borok híresen ásványosak a termőterületnek köszönhetően, de a magasabb hőmérséklet miatt félő, hogy megváltozhat a szőlők és így a borok karaktere, és emiatt gyümölcsösebb, édesebb borok készülhetnek itt a jövőben.
Stella Papadimitriou, a Hatzidakis borásza szerint a szüretek évről-évről egyre kevesebb termést hoznak, ők legalábbis ezt figyelték meg az elmúlt évtized éveiben.
Santorini egy kis, vulkáni sziget a görög szigetvilág közepén. A szigeten rendkívül forrón süt a nap, ráadásul folyamatosan fúj a szél, ezért a szigetre jellemző asszirtiko szőlőfajtát fészek formájúra alakítják a borászok, így védve a gyümölcsöt. Jellemzően citrusos ízjegyek és karakteres mineralitás jellemzik az asszirtiko borát.
Helyi borász csavarja rá az új vesszőket a tőkére, így nyeri el a tőke a kosárformát, ami védi a gyümölcsöt az extrém környezeti hatásoktól.
A szőlész-borász ágazatra világszerte nagy hatással van a klímaváltozás, és nem csak azért, mert a szőlő legendásan érzékenyen reagál a hőmérsékleti ingadozásokra és az időjárás valamennyi változására. Nem is elsősorban a mennyiség, sokkal inkább a minőség miatt félnek Santorini borászai. A klímaváltozás ellen ugyan nem tudnak sok mindent tenni, de felkészültek rá, hogy a borkészítési eljárások megváltoztatásával alkalmazkodjanak a körülményekhez.
Santorinin jellemzően 70 éves szőlőtőkékkel találkozhatunk a vulkáni dűlőkben, a több ezer éves szőlőtermesztési- és borkészítési hagyományokkal rendelkező szigeten a helyi borászatok - saját bevallásuk szerint - több száz éves tőkékkel is bírnak. A szélnek és a vulkáni talajnak köszönhetően a szőlők mentesek a kártevőktől és a fertőzésektől, a helyi termelők pedig előnyben részesítik az organikus gazdálkodást.
Nem egyedülálló jelenség, hogy a klímaváltozás a szőlész-borász ágazatokban komoly változásokat eredményez. Angliáról pár évtizeddel ezelőtt maximum a magas minőséget képviselő borok feltétlen szeretete és tisztelete juthatott eszünkbe, a szigetország déli része azonban ma már alkalmas szőlőtermesztésre, és kiváló minőségű pezsgők készítésére.